LEECH - Sapperlot
Švýcarská deska představuje postrock jako syntezátorový taneční žánr s velkou mírou epiky a filmovosti. Oceňuju tu hlavně snahu uchopit žánr trochu neotřelým způsobem a pokusit se z něj vymačkat nějaké dosud neviděné tvary.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Mám radost vždycky, když v záplavě nudných epigonů objevím skupinu přinášející do zatuchlých vod současného hudebního průmyslu, kde všichni stádovitě a nejjednodušší cestou kopírují úspěšný model druhého, něco ze sebe. Navíc pokud ani podle jména neočekávám žádnou muzikantskou nirvanu, příjemné pocity mocní. EVERGREY jsou přesně ten případ. "In Search Of Truth" už má dokonce v diskografii souboru pořadové číslo tři a díky ní se určitě poohlédnu i po dvou zbývajících. Takže jste asi již odhalili můj záměr psát recenzi oslavnou…
Hlas našeptávající vše začíná. Odstartuje riff jak z praku, vyhrávky a labužnické sjezdy kotlů. Zvuk je moderní, úderný a vyvážený. Zkrátka skvělý. Vždyť o něj pečoval slovutný Andy La Rocque, dvorní kytarista KING DIAMONDa a dnes už také uznávaný producent. Zpěvák Tom S. Englund má naprosto úchvatný projev. Štká, chvíli zuřivě odštěkává, hystericky řve, hodně používá zkreslení hlasu, ale především zpívá a věřte, charisma mu z hlasu přímo stříká.
Hitový refrén, když kytary podpírá klávesová hradba, dělá z jedničky "The Masterplan" nejlepší možný nástup. Dvojka "Rules Of The Mind" je pomalejší, samozřejmě několika dvoukopákových eskapád ušetřeni nezůstaneme. Poprvé mihotavě zaslechneme i studiovou zpěvačku Carinu Kjellberg. Trojku okupuje progresivitou nejnačichlejší "Watching The Skies". Hodně klávesových sól, riffy jak šicí stroj Singer, sprint bicích. Pod číslem čtyři sténá balada, jen piano a hlas. Tom čaruje, procítí každý tón, nic neošidí. Plynulým přechodem přilétá pátá "The Encounter", která je vlastně pokračováním předcházejícího, jen s kytarovými stěnami navrch. Smutek ale neopouští dobyté pozice, vlastně po celou délku alba vás melancholie drží v náručí. "Mark Of The Triangle" se rozjíždí zvolna, brzy však rukují dva šlapáky, klimpr maluje ornamenty, kytary zařezávají. Zvolnění střídá úprk, kvapík brzdí náladotvornost. Super. Šestka "Dark Waters" začíná jako tradiční power, ale s příchodem bombastického sborového chóru (hostující THE MERCURY CHOIR) padá čelist úžasem. Klavírní vsuvky jsou pak třešničkou na temném dortíčku. Vrchol alba? Jmenuje se "Different Worlds" a není to skladba z rodu pozemských. Tolik temnoty, tolik bolesti. Slyšíte klavír, mučivý zpěv, tušíte, že něco nevídaného přijde, něco neočekávaného. Hlas se láme, vzlyká… a div divoucí, nepůsobí to vůbec trapně - tryzna, které věříte každičký vzdech. Moje skladba roku. Nechci srovnávat, ale podobnou náladou disponovala "Space-Dye Vest" od DREAM THEATER (z desky "Awake"). Poslední věc "Misled", při vší úctě ke kvalitní skladbě, zůstává v závěsu "Světů", takže ji můžete plně vychutnat až po několika posleších. Ale to je přece dobře, ne?
Pokud jsem nedávno ohodnotil poměrně vysokou známkou BALANCE OF POWER (byť srovnání obou berte s hodně velkou rezervou), musím v tomto případě přihodit. Naposledy snad takhle silnou desku v rámci stylu vytvořili ANGEL DUST. Znamenám si vás, EVERGREY = lahůdková záležitost!
EVEGREY jsou úžasnou fúzí ostrých power metalových riffů a trýznivých nálad z černobílých kláves. Vše umocněno nezaměnitelným "trpícím" hlasem Tom Englunda. Bomba!
9 / 10
Tom S. Englund
- kytary a zpěv
Henrik Danhage
- kytary
Michael Häkansson
- basa
Sven Karlsson
- klávesy
Patrick Carlsson
- bicí a perkuse
1. The Masterplan
2. Rules of The Mind
3. Watching The Skies
4. State of Paralysis
5. The Encounter
6. Mark of The Triangle
7. Dark Waters
8. Different Worlds
9. Misled
Theories Of Emptiness (2024)
A Heartless Portrait (The Orphean Testament) (2022)
Escape Of The Phoenix (2021)
The Atlantic (2019)
The Storm Within (2016)
Hymns For The Broken (2014)
Glorious Collision (2011)
Torn (2008)
Monday Morning Apocalypse (2006)
A Night To Remember (live) + DVD (2005)
The Inner Circle (2004)
Recreation Day (2003)
In Search Of Truth (2001)
Solitude, Dominance, Tragedy (1999)
The Dark Discovery (1998)
Vydáno: 2001
Vydavatel: InsideOut Music
Stopáž: 47:47
Produkce: Andy La Rocque a Tom S. Englund
Studio: Los Angered Recordings
-bez slovního hodnocení-
Švýcarská deska představuje postrock jako syntezátorový taneční žánr s velkou mírou epiky a filmovosti. Oceňuju tu hlavně snahu uchopit žánr trochu neotřelým způsobem a pokusit se z něj vymačkat nějaké dosud neviděné tvary.
Futuristický black metal, tentokrát s hodně experimentálními vlivy, které připomínají jiné projekty principála Colina Marstona, hlavně BEHOLD THE ARCTOPUS a DYSRHYTHMIA. To ale nic nemění na tom, že KRALLICE jsou silně znepokojiví a atmosféričtí.
Důstojné rozloučení s producentem Stevem Albinim. Album, které musí přijít v ten správný čas. Ačkoliv je kompozičně klidnější a dá se říci že i více monotónní, tak se mi hodně líbí spojení pocitu naděje, smíření a melancholie, které z něho prýští.
PANZERFAUST dech nedošel, ba právě naopak, tetralogii "The Suns Of Perdition" totiž uzavřeli zcela triumfálním způsobem. Komplexní, chytře poskládaná deska, která vrcholí ve své druhé polovině. Takové "The Damascene Conversions" se prostě nejde nabažit.
Posedmé a opět neotřelé, napěchované po okraj hudebním dějem, který mě nepřestává překvapovat v hledání neobjevených cest mezi mathrockem a post-náladovkou. Pocta lidem i místům. Hravé, šílené a vtahující svoji neopakovatelnou atmosférou.
Půlhodina emocemi a expresivitou natlakovaného HC papiňáku. Screamo vokál nutně nemusí být pro každého, ale parádně čitelný a průrazný zvuk a značná naléhavost hovoří jasnou řečí. K tomu jeden z coverartů roku. Deska i pro žánrové ignoranty, jako jsem já.
Reinkarnace švédské devadesátkové kapely, která se svého času svezla s proudem melodického death metalu. Staří páprdové se nedávno po dvaceti letech dali znovu dohromady, aby si zahráli už jen pro radost. Možná pro radost, ale zato pěkně zostra.